Za nami już zmagania w VII Małopolskim Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „I tak warto żyć”, który w tym roku odnosił się do repertuaru wykonywanego w latach 90. minionego wieku. W tegorocznej edycji Festiwalu wystąpili uczestnicy z 25 Środowiskowych Domów Samopomocy z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Niektórzy z nich związani są z Festiwalem od początku jego istnienia, czyli od 2013 roku. Wszyscy wykonawcy i licznie zgromadzona publiczność doskonale bawili się w rytm znanych przebojów, takich jak „Śpij kochany, śpij”, „Mamona”, „Kocham Cię jak Irlandię” czy „Wielka miłość”. Wykonawców podziwiano nie tylko za umiejętności wokalne, ale także za porywającą choreografię i stylizację dopasowaną do lat 90.
Poziom konkursu był wysoki, więc jury festiwalowe obradujące w tym roku w składzie: Grażyna Budnicka – przewodnicząca, Katarzyna Zydroń, Danuta Bucka i pani Elisabeth Hölscher– Langner, stanęło przed trudnym zadaniem wyłonienia laureatów. Komisja konkursowa najbardziej doceniła występ tercetu ze Środowiskowego Domu Pomocy w Bobowej. Agnieszka Sarkowicz, Katarzyna Chronowska i Anna Janas za wspaniałe wykonanie utworu Anny Marii Jopek „Joszko Broda” otrzymały nagrodę Grand Prix. Pierwsze miejsce zajął uczestnik naszego ŚDS – Krzysztof Kozerski, który porwał publiczność brawurowym wykonaniem piosenki „A ty całuj mnie” Pawła Kukiza i grupy Piersi. Nagroda za drugie miejsce trafiła do ŚDS w Oświęcimiu. Wioleta Wołek, Bogdan Grabowski i Jacek Nowak wspaniale wykonali przebój zespołu De Mono „Moje miasto nocą”. Nagrodę za trzecie miejsce otrzymał Jaromir Niedziela z ŚDS Vita w Krakowie – komisja konkursowa doceniła jego wykonanie utworu Grzegorza Turnaua „Między cisza a ciszą”.
Jak co roku jury przyznało także kilka wyróżnień, które otrzymali: Sylwia Księżyk, Klaudia Klisiewicz i Monika Szafraniec (ŚDS Gorlice), Anastazja Dybkowska (ŚDS Wolbrom), Ewelina Świerk, Anna Klanowska, Joanna Brotoń (ŚDS Miłocice), Jarosław Pulchny (ŚDS Skawina), Wioletta Filipek i Łukasz Zaremba (ŚDS Jordanów), Jakub Figura (ŚDS Chrzanów) i Monika Wróblewska (ŚDS Kęty).
W konkursie rozdano jeszcze dwie nagrody specjalne, które przypadły Elżbiecie Antończyk, Katarzynie Czajce i Agnieszce Zarębie (ŚDS Niepołomice) oraz Dariuszowi Słoninie, Wiolecie Kuczek i Robertowi Jaworkowi (ŚDS Bochnia). Nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Proszowic, pana Grzegorza Cichego otrzymali Dawid Winiarski i Patryk Drozdowski (ŚDS Łysa Góra) za wykonanie utworu T. Love „Chłopaki nie płaczą”.
Na tegorocznym Festiwalu gościliśmy panią Ewę Podłęcką – Zastępcę Dyrektora Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, panie Agnieszkę Farat i Karolinę Wróblewską, reprezentujące Departament Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie i panią Alicję Roztocką z PFRON w Krakowie. Wśród gości obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych Powiatu i Gminy Proszowice, dyrektorzy jednostek pomocy społecznej i pomocy rodzinie oraz ksiądz doktor Jan Zwierzchowski proboszcz naszej parafii.
Kierownik ŚDS w Proszowicach, pani Urszula Jarosz, gratulując wszystkim wykonawcom wyraziła nadzieję na spotkanie w tak licznym gronie za rok. Mamy nadzieję, że tak będzie, ponieważ muzyka łagodzi obyczaje, a występ na scenie daje niepełnosprawnym szansę zaprezentowania swoich talentów i podnosi ich poczucie wartości.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Zarządu Starostwa Powiatowego.
Szczególne podziękowania składamy sponsorom:
–Bankowi Spółdzielczemu w Proszowicach
–Zakładowi Produkcyjno – Handlowemu „Te-Pe” Klimontów
–Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Płaskowyżu Proszowickiego ProKoPaRa
–Firmie Amplus sp.z.o.o.
–Firmie Handlowo – Usługowej „Perfekt” (Stacja Lotos)
–Delikatesom „Paleo”
–Burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowice
–Delikatesom EURO
–Księdzu doktorowi Janowi Zwierzchowskiemu – proboszczowi Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach.